czwartek, 9 czerwca 2016

Wycieczka dzieci i rodziców do "Husara"

W czwartek nasze przedszkolaki zabrały swoich rodziców z okazji "Dnia Rodziny" do Stowarzyszenia Koń w służbie człowieka "Husar" w Kuźniczce Nowej. Czekało tam na nas wiele "atrakcji". Najpierw dowiedzieliśmy się teoretycznie jak dawniej pracowano w gospodarstwach oraz jak wypiekano chleb, a później była już tylko praktyka. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak bronowało się pole( oczywiście przy użyciu brony i konia). Obserwowały, jak  gospodarz siał, jak wydobywano ziarna z kłosów cepami i same mogły tego spróbować. Później mieliły wraz z rodzicami ziarna na mąkę żarnami, aż w końcu po przygotowaniu zaczynu chlebowego, gospodyni wyrobiła chleb, a  gospodarz wielką chlebową łopatą wsadził go do  pieca. Przy okazji tych wszystkich czynności, dzieci i rodzice usłyszeli wiele tradycyjnych historii związanych z wypiekiem chleba.
Kiedy chlebek się piekł. przedszkolaki wraz z rodzicami mogli poznać kilka koni z gospodarstwa. To bardzo mądre zwierzęta - całowały, liczyły i odpowiadały na pytania gospodarza i dzieci.
Odbył się również piknik na trawie, wyścigi na łące i najważniejsza dla dzieci - jazda konna. Chętni rodzice również mogli pojeździć na koniu.

Moglibyśmy tak pisać i pisać - z resztą sami zobaczcie!!!


Mały przedsmak pikniku:))


Szukamy diabła i anioła w piecu chlebowym:)

Tak jeździliśmy na koniach oraz pracowaliśmy cepem i zbieraliśmy ziarna.
Tak nasi rodzice  jeździli konno!!!


Upiekliśmy chlebek i teraz możemy go zjeść!!!Dziękujemy Gospodarzom za dużą dawkę wiedzy i ciekawych umiejętności,  serdeczne przyjęcie oraz mile spędzony czas w otoczeniu przyrody i pięknych, mądrych koni!!!
Rodzicom i babciom  dziękujemy za wspaniale przygotowany poczęstunek dla dzieci, a naszej pani kucharce za pyszny żurek:))